Barion Pixel

Zvýšená teplota a horúčka u detí. Ako postupovať?      

Ak má vaše dieťa zdravotné problémy, je normálne, že sa oň obávate. Zvlášť vtedy, ak sú spojené so zvýšenou teplotou alebo dokonca horúčkou. Panika však nie je na mieste a situáciu môže len zhoršiť. V prvom rade sa musíte naučiť zistiť, kedy je situácia skutočne vážna.

Čo je zvýšená teplota u detí

Ak má dieťa „len“ zvýšenú teplotu, nemusíte hneď utekať k lekárovi. Zvýšenou teplotou telo bojuje s bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. U detí však zvýšená teplota môže súvisieť aj s rastom zúbkov. O zvýšenej teplote hovoríme vtedy, ak sa jej namerané hodnoty pohybujú do 380C. Dieťaťu vo veku do dvoch rokov merajte teplotu v konečníku. Starším deťom merajte teplotu klasickým spôsobom – na čele alebo v podpazuší, a to podľa typu teplomeru. A ako pri takejto zvýšenej teplote postupovať? Dieťa musí byť v pokoji a podľa možností by malo tráviť čas na lôžku. Dieťa nebaľte do hrubých prikrývok, ani do viacerých vrstiev odevov. Malo by mať ľahké oblečenie a byť prikryté len ľahšou dekou. Nevyhnutný je dostatočný príjem tekutín. Ak dieťaťu nechutí jesť, nenúťte ho. Lieky v tejto fáze nie sú potrebné a teplota by mala ustúpiť.

Kedy hovoríme o horúčke a čo s ňou?

O horúčke hovoríme vtedy, keď telesná teplota dieťaťa vystúpi nad 380C. V tomto stave je už potrebné podávať lieky na zníženie teploty. Vhodné sú lieky s účinnou látkou paracetamol alebo ibuprofen. Tie sú dostupné vo forme čapíkov pre najmenšie deti alebo sirupov a tabliet pre staršie deti. Ak však napriek liekom teplota ďalej stúpa a vyšplhá sa nad 390C, je nutné jej fyzikálne znižovanie. U tých najmenších detičiek aplikujte zábaly na hrudník. Postupujte tak, že plienku namočíte vo vode, ktorá má asi 25 stupňov. Plienku poriadne vyžmýkajte, aby ostala studená, no nie úplne mokrá. Na posteľ položte suchú plienku, na ňu vlhkú plienku a hrudníček dieťatka v nich obaľte. Zábal zopakujte aj 3-4 krát. Ďalšou možnosťou je potieranie tela dieťatka vlhkou handrou. V tomto prípade potierate celé telo, nie len hrudník.

Ak ani fyzikálne znižovanie teploty nezaberá a teplota neustále stúpa, rozhodne vyhľadajte lekársku pomoc. A to najmä v prípade, ak teplota presiahne 400C. V takom prípade nečakajte na ordinačné hodiny obvodného lekára, ale lekársku pomoc vyhľadajte okamžite.

Nákupný košík