Barion Pixel

Všetko, čo potrebujete vedieť o meraní telesnej teploty

Viete, aká je normálna telesná teplota zdravého dospelého človeka? Pohybuje sa v intervale medzi 36-370C. Pre správne fungovanie organizmu je normálna telesná teplota nevyhnutnosťou. Treba však povedať, že u každého jedinca je normálna telesná teplota iná. Je potrebné ju poznať, aby človek vedel jednoduchšie určiť, kedy má zvýšenú, respektíve zníženú telesnú teplotu.

Dôležité fakty o telesnej teplote

Ako už bolo spomenuté, normálna teplota sa u každého človeka líši. Jej výška je daná vekom, ale aj fyzickou aktivitou, či dokonca psychickým stavom. Často sa teplota prechodne zvýši napríklad pri plači. Poznať svoju normálnu telesnú teplotu je dôležité. A to z dôvodu, aby ste vedeli určiť, či je vaša teplota zvýšená v priebehu choroby. Zároveň by ste o teplote mali poznať zopár dôležitých faktov:

  • Hodnoty telesnej teploty sa líšia aj v priebehu dňa, a to dokonca až o 20 Najnižšia teplota je spravidla ráno a najvyššia popoludní a k večeru.
  • Teplota tela sa líši aj v závislosti od toho, na akej časti tela ju meriate. Iná je teplota tela v podpazuší, iná v konečníku, v ústnej dutine, či na čele.
  • Zvýšená teplota je vlastne obranný mechanizmus tela proti vírusom a baktériám.
  • Zvýšená teplota do 380C pri chorobe nie je nebezpečná. Spozornieť by ste mali najmä pri pretrvávajúcej horúčke nad 390
  • Teplotu tela nie je vhodné merať po fyzickej námahe, ani hneď po prebudení (samozrejme s výnimkou choroby).
  • Najnižšiu telesnú teplotu má zdravý človek približne o štvrtej hodine ráno.

Ako si merať teplotu?

V prvom rade si vyberte vhodný teplomer na meranie telesnej teploty a miesto merania. Máte niekoľko možností. Na trhu sú dostupné klasické ortuťové teplomery. Tie môžu byť použité na meranie teploty v podpazuší, na rektálne meranie teploty, teda v konečníku a na meranie teploty v ústnej dutine, pod jazykom. Zo spomínaných meraní sa za najpresnejšie považuje rektálne meranie. Normálna telesná teplota sa pri rektálnom meraní pohybuje v rozmedzí od 36,2 do 37,70C. Rovnako aj digitálne teplomery sa využívajú na merania v konečníku, podpazuší a ústach. Novinkou sú však infračervené teplomery, ktoré sú najčastejšie využívané pri meraní telesnej teploty malých detí. Tie sa používajú pri meraní teploty na čele a v uchu. Ich výhodou je rýchle meranie a tiež možnosť odmerať telesnú teplotu dieťaťa aj počas spánku. Správny teplomer si teda vyberajte v závislosti od toho, kde a akým spôsobom si chcete telesnú teplotu merať.

 

 

Nákupný košík